25 Haziran 2019 Salı

Tekstil Teknolojisi Programı

18684 defa okundu

 

Bölüm Başkanı

Öğretim Görevlisi - HASAN SİNAN
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri

 

Bölüm Öğretim Elemanları

 

Öğretim Görevlisi - FÜSUN ERGÜL
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri
 
Öğretim Görevlisi - GÜLER ÖNCÜ
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri
 
Öğretim Görevlisi - MUSTAFA GEYSOĞLU
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri

 

Genel Bilgi

Üniversite Giriş Sınavından yeterli puan alan veya sınavsız geçiş şartlarını sağlayan öğrenciler bölümün ön lisans programına başlamaya hak kazanırlar. Tekstil Programı; iki yıllık olup, tekstil kavramları, teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren teknik bir programdır. Eğitim Türkçedir.

Edinilen Ünvan

Eğitim planında yeralan bütün dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler "Tekstil Teknikeri" ünvanı ile ön lisans derecesini alırlar.

Başvuru Şartları

Lise Diploması
Merkezi olarak yapılan üniversite yerleştirme sınavı ile yerleştirme.

Eğitimsel ve Mesleki Amaçlar

Bilindiği gibi insanoğlunun üç temel ihtiyacı, yeme , içme; örtünme ve barınmadır. Tekstil bunlardan ikincisine cevap vermek için ortaya çıkmış ve zaman içinde gelişerek bugünkü konumuna ulaşmıştır. Sanayi devrimine kadar daha çok , bir sanat veya zanaat olarak icra edilen Tekstil üretimi bilhassa buhar gücünün tezgahlarda kullanılmasıyla beraber dev bir endüstriye dönüşmüştür. Bu esnada tekstil materyalleri ve prosesleri hakkındaki bilgilerin son derece sınırlı ve yetersiz olduğu anlaşılmış ve bu konudaki eksiklikleri gidermek, araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak üzere 19. yüzyılın 4. çeyreğinde ilk Tekstil bölümleri kurulmuştur.

Tekstil kısaca "Her türlü elyaftan yüzey elde etme sanatı ve teknolojisi" olarak tanımlanabilir. Elyafın yüzey haline gelmesi için bir çok işlemden geçmesi gerekir. Bu işlemlerin her biri doğrudan Tekstil bölümünün sorumluluk alanına girer.

Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Meslek Yüksekokulu Tekstil Programı öğrencilerine eğitimleri boyunca gerekli bilgi ve beceri kazandırılmakta , mevcut makina parkı ve bilgisayar laboratuarları sayesinde teorik bilgiler pratik uygulamalarla pekiştirilmektedir.

Başka Çalışmalara Geçiş İmkanı

Tekstil dalında ön lisans diplomasını alan öğrenciler lisans programlarına dikey geçiş sınavı ile geçebilirler.

Ders Planı

Tekstil I. Öğretim